Aktualności

CHROŃMY OWADY ZAPYLAJĄCE

CHROŃMY OWADY ZAPYLAJĄCE
Dodano: 10/02/2017

Nazwa „pszczoły” większości ludziom kojarzy się z pszczołą miodną, ale to tylko jeden spośród około 20.000 gatunków pszczół występujących na świecie. W Polsce występuje ponad 450 gatunków tych pożytecznych owadów. Dlaczego pożytecznych ? W naszej szerokości geograficznej rośliny owadopylne to aż 78 % gatunków. Obecność zapylaczy w środowisku rolniczym wiąże się wyłącznie z pozytywnym
oddziaływaniem tych owadów na plonowanie roślin. Prawidłowe zapylenie nie tylko powoduje wzrost uzyskanego plonu, ale także powoduje wzrost parametrów jakościowych.

Najwięcej zatruć zapylaczy obserwuje się w Polsce podczas kwitnienia rzepaku, szczególnie w okresie zwalczania słodyszka rzepakowego, a także w sadach i na plantacjach ziemniaków i zbóż, na których prowadzi się zabiegi zwalczania w okresie kwitnienia chwastów. W przypadku obecności na plantacji kwitnących chwastów lub spadzi uprawę tę należy traktować jak uprawę kwitnącą.
Na podstawie obowiązującego w krajach członkowskich ustawodawstwa od dnia 1 stycznia 2014 r. wprowadzono obowiązek prowadzenia ochrony roślin zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin.
„integrowana ochrona roślin – sposób ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi polegający na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, w szczególności metod niechemicznych, w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska.”
CHROŃMY ZATEM ZAPYLACZE, STOSUJMY SIĘ DO ZASAD INTEGROWANEJ OCHRONY ROŚLIN

CHROŃMY ZAPYLACZE

CHROŃMY ZAPYLACZE, CHROŃMY OWADY ZAPYLAJĄCE, CHROŃMY PSZCZOŁY


Wstecz
Subskrybuj nasz newsletter