Dlaczego miód ?

Kupując miód ratujesz pszczoły.

10 powodów dla których warto jeść miód:

1. Jest smaczny. Nadaje niepowtarzalny smak potrawom.
2. Jest wskazany przy alergiach. W swoim składzie zawiera zestaw różnorodnych pyłków, przez co działa uodparniająco.
3. W składzie miodu dominują cukry proste – glukoza i fruktoza, które są wchłaniane w układzie pokarmowym bezpośrednio do krwi. Tam, w zależności od potrzeb są przetwarzane w energię lub odkładane w wątrobie w postaci glikogenu. Cukry proste biorą udział w detoksykacji, obniżają działanie alkoholu czy nikotyny oraz chronią przed działaniem zanieczyszczonego środowiska.
4. Łagodzi nerwy. Jest zalecany jako wsparcie przy leczeniu nerwic i depresji czy bezsenności.
5. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego takie jak choroba wrzodowa, zapalenie jelit i wiele innych. Reguluje czynności trawienne żołądka, a także poprawia przemianę materii.
6. Działa korzystnie na wzrok. Zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój zapalenia rogówki i spojówki.
7. Jest naturalnie czysty. Pszczoły są owadami szczególnie wrażliwymi na wszelkie zanieczyszczenia i gdy natrafią na zanieczyszczony nektar (np. z chemicznie pryskanych roślin) giną. Produkowany przez nie jest więc pod względem biologicznym i chemicznym całkowicie bezpieczny.
8. Łagodzi dolegliwości układu oddechowego poprzez działanie przeciwzapalne i wykrztuśne.
9. Działa korzystnie na układ krwionośny. Rozszerza naczynia wieńcowe, reguluje krążenie, a także obniża ciśnienie krwi.
10. Ma właściwości wzmacniające i jest naturalnym antybiotykiem.

 

Miód wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Uwaga, sercowcy ! Zawarta w miodzie acetylocholina wzmacnia wydolność mięśnia sercowego. Także obecny w nim potas zbawiennie działa na serce. Ponadto miód zawiera duże ilości mikroelementów: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę. Ma właściwości antybakteryjne - niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Do tego miód świetnie sprawdza się jako kosmetyk. Warto wprowadzić miód do codziennego menu.

Duże znaczenie w miodzie mają enzymy. Pochodzą one głównie z gruczołów ślinowych owadów. W miodzie zawarty jest nadtlenek wodoru – substancja o właściwościach bakteriostatycznych, w
3-procentowym roztworze znana jako woda utleniona.


Do innych substancji antybiotycznych wytwarzanych przez pszczoły i wprowadzanych przez nie do miodu należą lizozym, inhibina (najwięcej zawierają jej miody spadziowe z drzew szpilkowych, lipowe i grykowe z pasiek położonych powyżej 1000 m n.p.m.) i apidycyna. Działają one np. na: ziarniaki gram-dodatnie, takie jak gronkowce i paciorkowce, oraz pałeczki gram-ujemne. Poza tym miód działa na laseczki wąglika, prątki gruźlicy, rzęsistka pochwowego i chorobotwórcze dla człowieka grzyby drożdżoidalne z rodzaju Candida.
 Aktywność antybiotyczna rozcieńczonego miodu jest od 6 do 220 razy wyższa w porównaniu z miodem nierozcieńczonym.

Dlaczego tak ważny jest zawód pszczelarza ?
Beza opieki pszczelarza pszczoły miodne nie przetrwałyby długo w obecnym środowisku 
(wirusy, choroby pszczół, zatrucie środowiska itd.).
Pszczelarze utrzymują swoje pasieki głównie ze sprzedaży miodu,
a więc kupując miód – wspierasz pszczelarstwo.
Dzięki Tobie i opiece pszczelarza zapobiegamy wymieraniu pszczół.
Subskrybuj nasz newsletter