Aktualności

W lipcu spotykamy się w Boguszycach

W lipcu spotykamy się w Boguszycach
Dodano: 17/06/2016

Najbliższe wspólne spotkanie pszczelarzy naszego Koła i Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Łodzi odbędzie się w niecodziennej scenerii i w innym, niż zwykle miejscu. Zapraszamy zatem 10 lipca 2016 r. do Boguszyc koło Rawy Mazowieckiej na godz. 11:00, gdzie w świetlicy wiejskiej spotkamy się, by rozmawiać o przygotowaniu się do nowego roku pszczelarskiego, zwłaszcza pod kątem skutecznego zwalczania warrozy.

 

Boguszyce to wieś położona w dolinie Rawki, tuż obok Rawy Mazowieckiej.

Przez wieś przebiega trasa Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała. Niegdyś istniał tutaj dodatkowy tor ładunkowy wraz z placem służącym do obsługi kolejowego ruchu towarowego na potrzeby miejscowej GS. Obecnie kolej wykorzystywana jest w ruchu turystycznym ze szczególnym uwzględnieniem Boguszyc jako miejsca posiadającego wyjątkowe walory historyczne i edukacyjne. Działa tu grupa śpiewacza „Zespół Śpiewaczy z Boguszyc”, która zdobywa wiele nagród na ogólnopolskich festiwalach m.in. w Bukowsku i Bukowinie Tatrzańskiej oraz Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

W Boguszycach znajduje się XVI-wieczny drewniany kościół z polichromiami i późnogotyckim poliptykiem w ołtarzu głównym. Jest to jeden z cenniejszych okazów drewnianych kościołów na Mazowszu.

Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:
- zespół kościoła parafialnego pw. św. Stanisława: kościół, drewniany, 1558
dzwonnica, drewniana, XVIII w.,
cmentarz kościelny
cztery kaplice w narożach ogrodzenia, XIX w.

linia Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała jako Rogowska Kolej Dojazdowa (pas torowiska wraz z przystankiem Boguszyce jako komunikacyjny układ przestrzenny z 1915 r., stalowy most blachownicowy z jazdą górną z 1935 r.)

Wstecz
Subskrybuj nasz newsletter