Aktualności

15 maja - Świętego Izydora

15 maja - Świętego Izydora
Dodano: 15/05/2021

15 maja - Dzień Świętego Izydora Oracza – Patrona Rolników. 

 

Zgodnie z tradycją, 15 maja w wielu krajach świata, w tym też w Polsce, obchodzony jest Dzień Świętego Izydora Oracza – Patrona Rolników. 

Kierujemy do Pań i Panów wykonujących ten trudny i ważny zawód, Rolniczek i Rolników, życzenia wszelkiej pomyślności,obfitych plonów, należycie wynagradzanej pracy. To także po części nasze pszczelarskie święto - pszczelarzy przecież traktuje się jak rolników.

 

Kim był Święty Izydor Oracz ?
Jak wskazują historyczne źródła Święty Izydor urodził się na początku XII weku w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie, która przeniosła się na wieś. Bieda zmusiła młodego Izydora do pracy w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. Według legend, Święty Izydor podczas pracy na polu bez ustanku się modlił, a w jego trudach pomagał mu Anioł. Pracy tej towarzyszyły także różne cudowne zdarzenia, a on sam miewał wizje. Izydor ożenił się z błogosławioną Marią Toribiai i zamieszkał w Madrycie. Opuścił miasto gdy zajęli je Arabowie i powrócił tam gdy Madryt na powrót zdobyli Hiszpanie. Słynący za życia z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia Izydor zmarł ok. 1130. W 1170 przeniesiono jego relikwie do kościoła, w którym otrzymał chrzest. Cuda, jakie działy się przy jego grobie, przyciągały mnóstwo pielgrzymów a szczególnie rolników. Beatyfikacji Izydora dokonał w roku 1619 papież Paweł V, a kanonizacji w 1622 Grzegorz XV. Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu, rolników, osób ciężko pracujących. Pomaga też w czasie suszy. Jest opiekunem zwierząt domowych i patronem osób opiekujących się zwierzętami.

Święty Izydor w Polsce.
Kult Świętego Izydora Oracza jest w Polsce dobrze znany. Do naszego kraju dotarł na przełomie XVI i XVII wieku za sprawą jezuitów. Zakonnicy zakładali bractwa pod wezwaniem św. Izydora, które miały się opiekować społecznościami wiejskimi. Świętego z Madrytu lubili zarówno chłopi pańszczyźniani jak i szlachta. Obecnie Święty jest drugim patronem diecezji kieleckiej i patronem wielu parafii, m.in. w Biadkach, Dobrakowie, Radlinie Górnym, Smolanach, Nowej Wsi, Domosławice i Gorzkowicach. W Białymstoku działa natomiast Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza, które przyznaje Medal Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi dla rolnictwa. Na terenie Polski autentyczne partykuły relikwii Świętego Izydora znajdują się w kościołach w Topólczy w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Górznie w diecezji toruńskiej, Borzykowej w archidiecezji częstochowskiej i Białymstoku w archidiecezji białostockiej.

Rolnicza Pielgrzymka Św. Izydora.
Od 1996 roku dorocznie w połowie maja odbywa się pielgrzymka Św. Izydora Oracza do Sankutarium Matki Bożej Lubeckiej w Lubecku organizowana przez Śląską Izbę Rolniczą. Od 2017 roku wraz pielgrzymką organizowany jest konkurs orki zabytkowymi traktorami i wystawa zabytkowych maszyn rolniczych.   

Dodajmy, że w polskiej tradycji ludowej Święty Izydor Oracz jest bohaterem wielu pieśni, a na jego cześć powstały słynne „godzinki” („Zacznijcie, wargi nasze, chwalić Pannę Świętą…”). W wielu regionach funkcjonują też przysłowia:
„Na Izydora pusta komora.”
„Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.”
„Na świętego Izydora dla bociana pora.”
„Święty Izydor wołkami orze, a kto go prosi, to mu pomoże.”

Wstecz
Subskrybuj nasz newsletter