Aktualności

Wspomnienie św. Ambrożego - patrona pszczelarzy.

Wspomnienie św. Ambrożego - patrona pszczelarzy.
Dodano: 30/11/2020

W niedzielę, 6 grudnia 2020 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Św. Krzyża (ul. Kościuszki 48, 95-060 Brzeziny - przy drodze krajowej 72) odprawiona zostanie msza święta z okazji dnia patrona pszczelarzy, Św. Ambrożego.

Wypełniając wszelkie ograniczenia bądźmy tego dnia, jeśli nie jest możliwa obecność w kościele, chociaż myślą i duchem wokół tego wydarzenia. Byśmy wiosnę przyszłego roku powitali bez krępujących ograniczeń wraz ze zdrowymi pszczołami - tak ważnymi dla tego, co na naszych stołach znajdziemy.


Święty Ambroży uchodzi za patrona pszczelarzy, co wiąże się z legendą o pszczołach składających miód na jego ustach, gdy był dzieckiem i nie czyniących mu zadnej szkody..
Wspomnienie liturgiczne tego świętego obchodzone jest w Kościele katolickim 7 grudnia (choć imieniny Ambroży obchodzi kilka razy w roku, bo 17 marca , 20 marca, 4 kwietnia, 19 lipca, 16 sierpnia, 16 października, 18 października, 2 listopada i właśnie te najważniejsze, 7 grudnia). Dlatego niedzielna msza św. zostanie poświęcona temu świętemu.

Nie będzie jednak z powodu pandemii i prewencyjnych obostrzeń takiej formy świętowania tego dnia, jak było to zwyczajem ostatnich wielu lat.Pszczelarze nie poczęstują miodem, jak to mają w zwyczaju. Proszą jedynie o pozytywne myśli i modlitwy o dobry czas.

 

Tego samego dnia, w niedzielę, 6 grudnia, o godzinie 13.00, w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Łodzi, odprawiona zostanie także msza święta z okazji dnia patrona pszczelarzy św. Ambrożego.Jak czytamy w wydanym komunikacie, "kapelan pszczelarzy Diecezji Łódzkiej ksiądz Wiesław Kamiński i prezes WZP w Łodzi pani Joanna Sadowska zapraszają wszystkich, którzy mogą wziąć w niej udział. Mile widziane będą również nasze pszczelarskie sztandary.
Corocznie razem ze świętem naszego patrona organizujemy również pszczelarską wigilię, której towarzyszy wiele wzruszeń związanych z dzieleniem się opłatkiem i ciepłych chwil podczas spotkania w szerokim, pszczelarskim gronie. Niestety w tym roku, ze względu na pandemię, zmuszeni byliśmy wigilijne spotkanie po mszy odwołać.
Przełożona została również, planowana na ten dzień, uroczystość święcenia sztandaru Koła nr 2 w Łodzi, wręczenie odznaczeń pszczelarskich i podsumowanie konkursu "Pamiętajmy o ogrodach" (nagrody konkursowe i dyplomy dla wszystkich uczestników wyślemy pocztą w przyszłym tygodniu).
Myślami bądźmy tego dnia razem i miejmy nadzieję, że za rok, już bez żadnych przeszkód, wszyscy spotkamy się".

Wstecz
Subskrybuj nasz newsletter