Aktualności

Odpust Matki Bożej Miodnej we Wrzącej Wielkiej.

Odpust Matki Bożej Miodnej we Wrzącej Wielkiej.
Dodano: 04/06/2018

W Polsce są obchodzone liczne i różne festyny, dni, kiermasze pszczelarskie i miodne. Ale odpust ku czci Matki Bożej / Regina Apium/ jest jak dotąd jedynie we Wrzącej Wielkiej, małej wsi położonej 7 km na północny wschód od Koła przy drodze wojewódzkiej nr 270 do Włocławka. W tym roku udali się tam nasi pszczelarze chyląc sztandar Koła przed obrazem Matki Bożej Królowej Pszczół.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

W niedzielę 27 maja 2018 r., w dniu święta Matki Boskiej zwanej Gromniczną, Zieloną czy Siewną, we Wrzącej Wielkiej koło Koła miał miejsce odpust Matki Bożej Królowej Pszczół - XI Odpust Matki Bożej Miodnej.

 

Wydarzenie miało miejsce na placu przy Szkole Podstawowej im. Tony’ego Halika i rozpoczęło się wykładem tematycznym wygłoszonym przez ks. dr. Eugeniusza Marciniaka. Prelegent poruszył w nim przede wszystkim zagadnienia dobroczynnego wpływu produktów pszczelarskich na ludzki organizm. Mówił o apiterapii, czyli leczeniu miodem, oraz bardzo korzystnych właściwościach propolisu.


Kolejnym punktem odpustu był przemarsz wielu pocztów sztandarowych, wśród których znalazła się delegacja naszego Koła. Wyróżnikiem naszych pszczelarzy były wspaniałe pszczelarskie miodowe peleryny, doskonale współgrające z klimatem uroczystości i prawdziwie letnią pogodą.

 

Po prezentacji pocztów nastąpił czas koncelebrowanej mszy świętej w intencji pszczelarzy i ich rodzin, podczas której homilię wygłosił wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Warszawie, ks. prof. Wojciech Hanc.


Po eucharystii, zgromadzeni pszczelarze wysłuchali wiele słów podziękowań za krzewienie bartniczej tradycji i kultywowanie zwyczajów przodków oraz życzenia, by praca przy ulach przynosiła im jak najwięcej satysfakcji, radości oraz miodu.

Jednym z punktów odpustu było zasadzenie dwóch lip ufundowanych przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi oraz Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach w ramach akcji „100 lip na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”, które zostały wkopane przez zaproszonych gości oraz gospodarza gminy. Lipy nie pozostaną anonimowe, bowiem przy każdej z nich zostały umieszczone tablice informacyjne wykonane staraniem naszego Koła.

Zwieńczeniem odpustu były występy artystyczne. Dla uczestników odpustu przygotowano także poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla, a na amatorów produktów pszczelarskich czekały stoiska lokalnych producentów.

 

Co ciekawego natomiast o miejscu wydarzeń ? Najwcześniejsza wzmianka o wsi Wrząca Wielka pochodzi z 1394 r. Jest to więc stara wieś, mocno osadzona w historii. Była własnością szlachecką. Należała do rodziny Sokołowskich herbu Pomian. W 2007 roku proboszcz parafii, ks. Idzi Piasecki, idąc za sugestią lokalnych pszczelarzy odprawił pierwszą na świecie mszę św. odpustową – Matki Bożej Miodnej. Inicjując taki odpust dał początek kultu Matki Bożej pod tym wezwaniem. To historyczne wydarzenie powstało zatem z inicjatywy wierzących pszczelarzy polskich. I ma niesłychanie ciekawą historię, w którą wplątane jest poświęcenie obrazu Mariae Reginae Apium przez Papieża Jana Pawła II wraz z zaleceniem, aby odpust ku czci Matki Bożej Miodnej obchodzić w ostatnią niedzielę maja (obraz powstał z inicjatywy Sławomira Kowalskiego, pszczelarza z Kosobudza, a zalecenie, jak widać, jest respektowane). W historii odpustu jest także nawiązanie do eseju "Recepta na szczęście zawarta w błogosławieństwach" bp Józefa Zawitkowskiego, w którym padły słowa odnoszące się do wspomnianego obrazu wraz z pytaniem, "dlaczego ani J. Ejsmond, ani ks. J. Twardowski nie napisali wezwania o Królowej Pszczół ? Nazywają Matkę Bożą Lipą pachnącą, Wierzbą płaczącą, Zielarką Przydoniecką, Gosposią Śląską, Opiekunką Skowronków, Jaskółek Matką, a mnie brak: Pracowitych Pszczół Królowo, Dziewico słodka i czysta, z lipowym miodem w garnuszkach w sadzie między ulami. Módl się za nami". Jest też piękny wiersz Ernesta Brylla, który stał się modlitwą.

 

MATKA BOŻA MIODNA.
MARYJA REGINA APIUM.


„Pani pracy uczciwej jak kropla miodowa
 Która jest czystym złotem na świecie jedynie
 Bo inne złoto ma skrwawione imię
Pani rojów grających jak pieśń różańcowa

Pani majowej łąki, pola kwitnącego
 Ty nam otwierasz znak kwiatu każdego
 Znasz imię drzew wszelkich. Pani akacjowa
Pani lipca, rzepaku. Słyszysz zioła wszelkie

Dla zgubionych znasz drogi najbliższe
 Pani zbłąkanych, Ty nas doprowadzisz
 Do niebieskiej pasieki. Ty w biedzie nie zdradzisz
Ale podniesiesz znów na ciepłej dłoni

Dasz siłę, gdy osłabną skrzydła wystrzępione
 Matko, która karmiłaś Syna miodem mlekiem
 Wróć nam uczciwość pszczoły
Weź w swą opiekę.”

 

Odpust we Wrzącej Wielkiej to, jak widać, wielkie słowa, wielkie przesłania.

 

"Tylko dbajcie o pszczoły, a ludzie będą pracowici, ofiarni na całego. Dziewczyny przypomną sobie, co to znaczy być dziewicą, a kraj ten będzie znów mlekiem i miodem płynący". To bp Zawitkowski.

"Wróć nam uczciwość pszczoły". To Ernest Bryll.

 

Sławomir Podgajny, 2018.06.04

 

Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wrząca Wielka 2018
Wstecz
Subskrybuj nasz newsletter