Aktualności

Zagrożenia dla zdrowia pszczół.

Zagrożenia dla zdrowia pszczół.
Dodano: 18/04/2018

 W dniu 9 kwietnia 2018 r. wielu pszczelarzy z naszego Koła wzięło udział w szkoleniu pt. "Zagrożenia dla zdrowia pszczół", które było zorganizowane przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Przywitał nas i uczestniczył razem z nami w wykładach z-ca dyrektora ŁODR-u p.Tadeusz Morawski. Szkolenie podzielone było na dwie części. Pierwszy wykład poprowadził lek.wet. p. Andrzej Bober z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Tematem wykładu były "Najważniejsze choroby pszczół". Pierwsza część wystąpienia poświęcona była danym statystycznym, a oto kilka z nich: w woj. łódzkim znajduje się 4,5 % krajowych rodzin pszczelich; tzw. napszczelenie w woj. łódzkim to 4 rodziny na kilometr kwadratowy; w łódzkim znajduje się 4027 podmiotów posiadających rodziny pszczele, co daje nam 8 pozycję pod tym względem w kraju; produkcja miodu w woj. łódzkim - w pasiekach amatorskich 13,9 kg, a w pasiekach towarowych 17 kg na rodzinę pszczelą. Dane te pochodzą z rejestrów prowadzonych przez Powiatowe Inspektoraty Weterynarii.     

W dalszej części wykładu przedstawione zostały tematy: warroza, nosemoza i zgnilec amerykański. Wykładowca głównie skupił się na warrozie omawiając jej rozwój, jej wpływ na rozwój rodziny pszczelej i drogi rozprzestrzeniania się. Zwrócił uwagę jak ważna jest kontrola stopnia inwazji. Omówił preparaty do walki z warrozą i naturalne kwasy organiczne. Następnie przedstawił charakterystykę Nosema apis i Nosema ceranae, dwuletni cykl rozwoju w rodzinie pszczelej, dezynfekcję uli, plastrów i sprzętu oraz leki redukujące występowanie kolejnych zakażeń. Niestety na zgnilec amerykański zabrakło już czasu i temat został omówiony dość pobieżnie.        

Drugim wykładowcą był dr. Tomasz Kiljanek z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, a tematem jego wykładu były "Pestycydy w środowisku rolniczym oraz w pasiece - wpływ na zdrowie pszczół".   Na początku swojego wystąpienia wykładowca przedstawił najbardziej szkodliwe środki ochrony roślin tj. neonikotynoidy, insektycydy fosforoorganiczne i pyretroidy. Omówił objawy zatrucia pszczół podkreślając jednocześnie, że w 2017 roku zgłoszono 1162 przypadki zatruć, a w woj. łódzkim nie było zgłoszeń o ostrych zatruciach, a jedynie zgłoszono podtrucie 137 rodzin pszczelich. Wykładowca zwrócił uwagę na to, że pszczelarze nie zgłaszają zatruć pszczół, wyjaśnił szczegółowo jak należy pobrać próbki, gdzie szukać pomocy w razie zatrucia i jakie instytucje należy zawiadomić.  Na koniec wykładów każdy ze słuchaczy otrzymał wydrukowaną instrukcję pobierania i przesyłania próbek do laboratoryjnych badań diagnostycznych przy podejrzeniu ostrego zatrucia pszczół środkami ochrony roślin.

Tematy, które przedstawili wykładowcy, są pszczelarzom dobrze znane i w zasadzie były bardziej przypomnieniem, niż czymś nowym. Nie było może w nich nic odkrywczego, ale zawsze warto przypomnieć sobie wiadomości, aby póżniej w sezonie wykorzystać je w pasiekach i jak najlepiej zadbać o pszczoły.


Agnieszka Pietrzykowska, kwiecień 2018

Bratoszewice '2018
Bratoszewice '2018
Bratoszewice '2018
Bratoszewice '2018
Bratoszewice '2018
Bratoszewice '2018
Bratoszewice '2018
Bratoszewice '2018
Bratoszewice '2018
Bratoszewice '2018
Wstecz
Subskrybuj nasz newsletter